سخن هفته
جهان وطن من است،
            و همۀ بشریت قبیلۀ من.

                      (جبران خلیل جبران)
درباره ما

امروزه در اغلب نقاط دنیا، خصوصاً در کشورهای صنعتی و نیمه صنعتی، آموزش و پرورش نیز مانند سایر ارکان کشور چنان متحول شده است که با نوع سنتی آن تفاوت اساسی دارد. در بسیاری از این کشور ها، نوعی از مدارس پا به عرصۀ فعالیت نهاده اند که به آنها «مدارس پیشرو» یا «مدارس آزاد» گفته می شود. تفاوت ذاتی این مدارس با انواع سنّتی آن در این است که دیگر تکیه بر آموزش، مهمترین نماد این مدارس نیست، بلکه آنچه بیشترین اهمیت را دارد، تکیه بر آزادی ها و توانایی های فردی افراد است. در این مدارس، اینکه افراد چه می دانند اهمیت زیادی ندارد، مهم اینست که آنها چه می توانند انجام دهند.
موسسه خیریه و فرهنگی آموزشی نورمبین که اینک مدارس خیریۀ مبین و متین را تحت پوشش خود دارد، به دنبال رسیدن به چنین نقطه ایست. نقطه ای که اگر چه دور است، اما دست نیافتنی نیست.
مجتمع غیردولتی پسرانۀ مبین از سال 1379 در شهر بسطام از توابع شهرستان شاهرود ( استان سمنان ) فعالیت خود را آغاز کرد و به دنبال آن بود تا ترجمه ای ایرانی از چنین مدارسی را بیازماید. در همین راستا مجتمع غیردولتی دخترانۀ متین نیز در سال 1383 فعالیت خود را پایه نهاد. این مدارس به دنبال پیاده سازی روشهای نوین آموزشی دنیا با نگاهی ایرانی هستند. روشهایی نوین که مشخصه های خود را دارند و باید با نگاهی نو و کاملاً متفاوت با نگاه های گذشته با آن ها روبرو شد.
این سایت تلاش می کند تا معرفی مناسبی باشد از آنچه در مجتمع های آموزشی مبین و متین در طول سالها انجام شده است یا در برنامه های آن مد نظر بوده است. باشد که مورد توجه اهل نظر قرار گیرد و این مدارس را از راهنمایی های خود محروم نکنند.
تجاربی که در این مدارس اندوخته شده است، تنها یکی از چندین تجربۀ جدید آموزشی در مدارس کشور است که خوشبختانه در سالیان اخیر مورد توجه بوده است. امید داریم تا با عنایات حضرت حق، سهمی در توسعۀ کیفی و کمّی آموزش و پرورش کشورمان داشته باشیم.


موقعیتاز شاهرود که به سمت شمال (آزاد شهر استان گلستان) حرکت کنیم، پس از طی 6 کیلومتر، به ورودی شهر بسطام می رسیم. امروزه ورودی این شهر بلوار بسیار مفرحی است که نام زنده یاد مرحوم آیت الله طالقانی را بر خود دارد. از فلکه یا میدان مرکزی که در کنار آرامگاه بایزید و امامزاده محمد قراردارد، وارد خیابان مطهری میشویم. انتهای این خیابان به خیابان باهنر یا کمربندی شمالی می رسد. ساختمان دبیرستان مبین در کوچه مهر، دبستان مبین در کوچۀ محبّت و مدرسه دخترانۀ متین در کوچۀ بهار واقعند. هر یک 3-4 دقیقه راه پیاده با دیگری فاصله دارند.


بسطام شهری از شهرهای شهرستان شاهرود است. شهری کوچک که به دهی بزرگ مانند است. این توصیفی است که صدها سال پیش در وصف بسطام شده است و هنوز هم قرین واقعیت است.
ابودلف در سفرنامه خود در اوایل قرن چهارم هجری آورده است که: « از آنجا (دامغان) به قریه بزرگی رسیدم. قریه به شهر کوچکی شبیه است. ابویزید بسطامی رحمه الله علیه از این شهر بود.» حاجی زین الدین شیروانی نیز در کتابهای بستان السّیاحه و ریاض السّیاحه نوشته است: « بسطام قصبه ایست خجسته فرجام، آبش از کاریز و هوایش طرب انگیز خاکش حاصلخیز، میوه سرسیرش فراوان و حبوب غلاتش ارزان است. آن قصبه در زمین هموار اتفاق افتاده و جوانب اربعه اش گشاده و طرف جنوبش به کوه نزدیک است، گویند از بنّاهای بسطام خالوی خسرو پرویز ابن هرمز ابن انوشیروان است.»
پیشینۀ بسطام به استناد آثاری که در اطراف آن یافت شده است و اینک در موزۀ شاهرود نگهداری می شود، به هزارۀ ششم و هفتم پیش از میلاد می رسد. گویا این شهر چندین بار به سبب زلزله یا چیز دیگر با خاک یکسان شده است. بیشترین اطلاعات ما از بسطام به پس از اسلام باز می گردد.
عارف مشهور بایزید بسطامی که در قرن دوم می زیسته و معروف است که شاگردی امام جعفر صادق(ع) را کرده، در این شهر به خاک سپرده شده است. اغلب بناهای تاریخی این شهر نیز به قرن هفتم و دوران حکومت غازان خان باز می گردد.

تصاویری از روزهای دور بسطام را می توانید در اینجا ببینید.

 
طراحی وب سایت © آبادیس